Arama

Kredi kartı kullananları yakından ilgilendiriyor: 1500 lirayı bulan var...

Milyonlarca kredi kartı kullananı etkileyen zam kararı... Bankalar kredi kartı aidat ücretlerine yüzde 70'e varan zam yaptı. Zamla birlikte aidat ücreti 1500 lirayı bulan kartlar oldu. Peki vatandaşlar iade için ne yapmalı, uzman isim adım adım yapılacakları anlattı.

28/02/2024 10:16 | Son Güncelleme : 12/07/2024 20:52 | Kerem Divarcı


Kredi kartı kullananları yakından ilgilendiriyor: 1500 lirayı bulan var...

Kredi kartlarına taksitlerin kaldırılacağı iddia edilirken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten açıklama geldi. Bakan Şimşek, "Lütfen bizden duymadığınız hiçbir habere itibar etmeyiniz." dedi. Kredi kartlarına taksitin kaldırıp kaldırılmayacağı konuşulurken bankalardan kart aidatlarına fahiş zam geldi. 2024 yılı kart zamları yüzde 70'i buldu.

 Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Hukuka aykırı şekilde birkaç bankanın kasasına aktarılan meblağ. Neden hukuka aykırı diyorum? Tüketicinin korunması hakkındaki kanun diyor ki; bankalar kart aidatı alacaksa tüketiciyle müzakere etmeli." dedi. Ağaoğlu şunları kaydetti:

"Ondan önce de bankalara kanunun verdiği ödev mutlaka aidatsız kartı teklif etmeleri"

Müşteriler bankalarını aradıklarında çoğunlukla itiraz ve pazarlıkla karşılaşıyorlar. Bankalar onlara para puan yüklemek, aidatın yarısını ya da belirli bir yüzdesini almak için çeşitli teklifler sunuyor. Müşteri bu teklifleri kabul etmezse aidatı alacaklarmış gibi düşündürüyorlar. Bu da aslında kanun dışı.

Ağaoğlu konuyla ilgili, "Tüketici kabul ediyorsa aidat yasal. Ancak tüketici bu pazarlıklara hayır dese dahi kart aidatının iadesi gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

Ağaoğlu iade sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle anlattı:

"Önce bankaya yazılı olarak başvursun. Bununla yetinmeyip tüketici hakem heyetlerine internet üzerinden, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu'na da e-Devlet üzerinden şikayette bulunulmasında fayda var.

"Bir ay zarfından giderilmediği takdirde her bir kart ücretiyle ilgili bankaya uygulanacak idari para cezası 55 milyon liradır."

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dünya Ticaret Örgütü: Küresel mal ticaret hacmi normale dönüyor

Dünya Ticaret Örgütü: Küresel mal ticaret hacmi normale dönüyor

Dünya Ticaret Örgütü, yayınladığı raporla mal ticaret hacminin 2023'ün üçüncü yarısında kademeli olarak orta vadeli eğilimine döneceğini gösterdiğini belirtti.

7 ay önce
KRUVAZİYER TURİZMİNİ VERİMLİ GEÇİREN TÜRKİYE, GÖZÜNÜ 2024’E ÇEVİRDİ

KRUVAZİYER TURİZMİNİ VERİMLİ GEÇİREN TÜRKİYE, GÖZÜNÜ 2024’E ÇEVİRDİ

Kruvaziyer turizminde Türkiye, ‘tercih edilen ülke’ konumunda bulunuyor...

6 ay önce
İZTO BAŞKANI MAHMUT ÖZGENER "2023 YILI DEĞERLENDİRMESİ, 2024 BEKLENTİLERİ"

İZTO BAŞKANI MAHMUT ÖZGENER "2023 YILI DEĞERLENDİRMESİ, 2024 BEKLENTİLERİ"

İzto yYönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener - 2023 yılı ve asgari ücret değerlendirmesi yaptı

6 ay önce